Autor: Petr Hovorka Myšlenky 24. 10. 2023

Příběh kultury, která udělala byznys

Southwest Airlines (SWA). Příběh firmy, která přepsala dějiny letecké dopravy. Stala se pionýrem nízkonákladových aerolinek a etalónem firemních kultur. Zatímco její byznys model zkopírovala řada společností, nebe je plné nízkonákladových letů, její kulturu – a úspěch – se nikomu zkopírovat nepodařilo.

Příběh začal psát v roce 1971 zakladatel Herb Kelleher. Měl jasnou vizi – dostat na nebe co nejvíce lidí, kteří v té době museli cestovat dlouhé štreky napříč Spojenými státy. Chtěl demokratizovat nebe.

Firmě vetknul také jednoduchou (a vizualizovanou – podívejte se do prezentace) strategii. Využívali levnější letiště, pouze jeden druh letadel, čímž snížili náklady na výcvik pilotů a na náhradní díly. Provozují point-to-point trasy s velkou poptávkou lidí, aby byla letadla co nejvíce ve vzduchu.

Dnes je to jeden z nejslavnějších příběhů firemního úspěchu na celém nebi. 47 let po sobě jsou v zisku (přerušil to až Covid), drží 16 % podíl na mezistátních letech v USA, mají nejméně zákaznických stížností, 85 % jejich zaměstnanců je na společnost hrdých, nikdy nepropouštěli.

Jaký byl jejich recept? Věděli, že motivovaní lidé poskytují nejlepší servis pro zákazníky. Přepsáno do vzorce: Happy Employees = Happy Customers = Increased Profits = Happy Shareholders! Navrch tři firemní hodnoty SWA podporují to, že si lidé můžou práci užívat a zároveň ji dělat podle sebe.

Abych nezapomněl. Kromě vize mají od začátku silné poslání: “Connect People to what’s important in their lives through friendly, reliable, low-cost air travel.” Říkali, že se chtějí stát most-loved, most-profitable a most-efficient aerolinkami.

Více si přečtěte v knize The Southwest Airlines Way nebo se nechte inspirovat záznamy přednášek konference humanbrand / když kultura pohání byznys, na kterou zveme lídry, kteří zastupují takové southwesty v České republice.

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.