Autor: Petr Hovorka Myšlenky 9. 12. 2022

Radostnější život

Jak propojit lidi a byznys do jednoho celku, aby byly firmy úspěšnější a lidé, kteří v nich pracují, radostnější? A možná by stačilo, jak říká kolega Petr Holodňák, aby lidé mohli zůstat lidmi i v práci. Kolikrát už jsem si myslel, že jsme na to přišli…

Simon Sinek ve své poslední knize říká, že byznys je vlastně nekonečná hra (Infinit Game). A ptá se – co je vlastně cílem takové hry, která nemá jasný konec – šachmat, všechny panáčky v domečku nebo ruku bez karet?

Cílem takové hry není všechny porazit, být první, nejlepší, ale zůstat ve hře co nejdéle. To úplně mění pohled na to, jak můžeme firmy vést a budovat. Ve zlínské výrobní společnosti říkají, že jim jde o dlouhodobou udržitelnost – výsledků a vztahů.

Mých posledních 11 let je neustálé hledání té správné cesty, způsobů, jak se k tomuto cíli – úspěšným firmám a radostnějším lidem – přibližovat. Bez permanentního objevování a inspirování se by to vůbec nešlo. Díky tomu jsme v BrandBakers Advisory Employer Branding převedli z “kariérních stránek a náborových kampaní” na práci s řídícími týmy, se kterými spolu-tvoříme celostní strategie, jež následně přenášíme do všech koutů firem. 

Opustili jsme jednoduché cesty, po kterých chodí tolik firem, že se po nich nedá přijít nikam. Zapojujeme všechny zaměstnance, tvoříme srozumitelnou interní komunikaci, posilujeme firemní kultury, pomáháme nacházet a žít firemní hodnoty.

A teď přidáváme další recept. Jak přivádět do firmy ty správné lidi a budovat hodnotově sladěné týmy. Jim Collins ve své knížce Good to Great říká “first, get the right people on the bus” a teprve potom hledejte, v jaké roli vám můžou pomoct (“...in the right seats”). 

Mým dalším projektem je pracovní portál WinWinJob, kde si lidé mohou vybrat práci podle šéfa, se kterým si sednou a stejně tak šéfové lidi do svých týmů. V 19 letech jsem dostal příležitost vést obchod nakladatelství (40M Kč obrat). A pak jsem dalších 13 let měl šéfa, který mi pomohl vyrůst. Tehdy jsem ještě nevěděl, jaký to byl dar. 

Poprvé jsem si to uvědomil, až když jsem po nakladatelství spolu-založil agenturu na interní komunikaci a jako vklad druhého společníka “dostal” kolegyni, která byla v dané oblasti kovaný expert. Všechno bylo perfektní až na to, že jsme byli z totálně jiného těsta a nerozuměli si po lidské stránce. Po půl roce jsem to zabalil.

V rámci BrandBakers jsem jednoho dne narazil na WinWinJob. Myšlenka “vyber si šéfa” mě hned nadchla. Rovnou jsem si vytvořil profil a napostoval první pracovní nabídku. Pár lidí se ozvalo a my jsme touto cestou našli do firmy 3 lidi. Když pak byl WinWinJob na prodej, nerozhodoval jsem se dlouho.

Dnes je populární mít “externího” mentora nebo kouče. Proč ale nemít rovnou šéfa, se kterým si sednu a který mě podpoří v mém rozletu? Jestli v tom nyní nejste, jestli nemáte tým / nejste součástí hodnotově/lidsky sladěného týmu, přeji vám z celého srdce – zažít ten pocit, když děláte s lidmi, se kterými si sednete. Je to radost. Je to dar. Tak si ho dejte ;-)

Hodně štěstí! 

A napište, jaké máte se šéfem, se svým týmem, zkušenosti vy.

Mrkněte na WinWinJob BrandBook.

www.winwinjob.cz

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.