Autor: Petr Hovorka Myšlenky 22. 6. 2023

Firemní hodnoty - dveře k daleko větším cílům

Musím se vám k něčemu přiznat. Po 12 letech mi došla jedna věc, která mi změnila pohled na omšelé téma. Při diskusi u klienta jsem si (konečně) uvědomil, že firemní hodnoty jsou daleko větší nástroj, než jsem si kdy myslel. Ne proto, že by samy o sobě něco dokázaly nebo změnily.

Firemní hodnoty totiž otevírají dveře. A to ne jedny. Diskuse o firemních hodnotách je často tématem, kdy začne řídící tým spolu mluvit o spolupráci. Jak si ji představují. Co nefunguje dobře. Co by jednotlivcům pomohlo, kdyby se změnilo. Zvyšuje se porozumění, čistí se vzduch, posilují se vztahy.

Další galaxií, kterou firemní hodnoty otevírají, je celostní strategie (firemní DNA). Hodnoty totiž potřebují kontext. Říkají, jak se chceme k sobě chovat, ale postrádají společný cíl, proč firma existuje, s jakým motivem vznikla, v čem je jedinečná v očích zákazníků a zaměstnanců.

Další dveře vedou od řídícího týmu ke střednímu managementu. A jsou tady také dveře mezi jednotlivými týmy. Obvykle pevně zavřené. Dveře, které “od-dělují týmy do od-dělení”, které by měly spíše spolupracovat. Na ploše firemních hodnot začíná celofiremní diskuse o spolupráci.

Rozvoj lídrů a manažerů. To je další pokoj, který se s firemními hodnotami otevře. Pro jejich zavedení do života firmy je totiž potřeba, aby týmlídři uměli vést 1:1 rozhovory, poskytovat zpětnou vazbu a oceňovat své kolegy. Hodnoty se pak mohou stát prostředkem pro vedení lidí. 

A možná nejkrásnější je oblast motivace lidí. Když se nakonec sečte sladěný řídící tým, celostní firemní strategie, zapojený střední management, celofiremní diskuse o spolupráci, lepší manažerské dovednosti, probíhající 1:1 spojené s oceňováním lidí, pak chytne firma energii, která se časem stane nakažlivou pro všechny. 

Firemní hodnoty jako dohoda o pravidlech chování nemají takový dopad, jako cesta která k nim vede a všechny galaxie, které diskuse o nich otevírá. 

Jsme BrandBakers Advisory.

Děláme firmy úspěšnější díky lidem.

Zvyšujeme angažovanost, snižujeme fluktuaci a přitahujeme ty správné lidi.

☎️ Pojďme si o vašich firemních hodnotách nezávazně popovídat. Zavolejte nebo napište Petrovi. +420 602 271 011, petr.hovorka@brandbakers.cz

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.