Autor: Petr Hovorka Akce 28. 4. 2020

Formální moc versus neformální vliv

Společnost PurposeFly vyvinula nástroj Frank na rychlou diagnostiku lidí, kteří mají největší respekt a uznání lidí v týmu. Nám Pekařům se tento nástroj velmi líbí, a proto jsme požádali Václava Lavičku, aby nám Franka a jeho účel představil. Znát neformální lídry ve firmě, chcete-li budovat značku zaměstnavatele, je k nezaplacení. Nalodíte-li do projektu alespoň část z nich hned na začátku, budete mít o mnoho snadnější práci. Podpoří vás na startu a následně, neuděláte-li nějakou hrubou chybu, budou šířit její myšlenky dále, pomůžou vám s interní aktivací značky zaměstnavatele. A můžou se stát i ambasadory vaší značky na trhu práce.

 


 

Často se říká, že manažeři by měli táhnout za jeden provaz a správným směrem. Noví ředitelé se snaží nejprve sladit svůj manažerský tým a stejně tak management consulting firmy doporučují v podobném duchu nejrůznější top-down přístupy. Sladit různé perspektivy a silné stránky manažerů je rozumná věc. Obchodní manažer, který se zajímá jen o čísla, musí najít společnou řeč s HR manažerem, jehož zajímají hlavně vztahy v týmu. Stejně tak manažer, který je špičkovým a zároveň introvertním expertem, musí spolupracovat s inspirativním a extrovertně laděným šéfem marketingu. Příkladů různých polarit mezi manažery je mnoho. Je pravdou, že někdy je potřeba přitlačit na prodej, a jindy na vztahy, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí udržovat rovnováhu a posilovat věci, které manažery drží na stejné cestě.

Má to ale jeden háček. Představa, že manažer řídí a táhne, zatímco podřízený vykonává úkoly a veze se, vznikl v industriální éře, která pomalu odeznívá. Mladá generace chce být daleko více součástí a zapojená do rozhodování, nepotřebuje kontrolu, ale prostor, důvěru a seniorní mentoring. Zároveň chce a má odvahu dávat zpětnou vazbu. Takto angažovaní lidé začínají přirozeně projevovat respekt a uznání lidem, kteří mají pro tým největší hodnotu, a kteří se stávají neformálními lídry týmu. Ve firmách, kde management více koučuje, než rozdává úkoly, a kde se tolik nehraje na hierarchie, je často více neformálních lídrů ne-manažerů. Vzniká tak nová polarita mezi manažery s formální mocí a ne-manažery s neformálním vlivem.

Představte si situaci, kdy na jedné straně stojí vysoce postavený manažer s novou vizí firmy a na druhé straně všemi respektovaný expert, který má silné argumenty, proč nebude nová vize fungovat. Nepodlehnout svodům Ega, vést konstruktivní dialog a najít společný závěr, je v podobné situaci nelehký úkol, který vyžaduje pokoru a moudrost. Co by bylo platné manažerovi, kdyby prosadil svoji představu silou moci a následně sledoval, jak lidé v zákulisí diskutují o argumentech, které nejvíce respektovaný expert týmu předloží? Nebylo by daleko lepší neformální lídry zapojit přímo do tvůrčího procesu rozhodování a následně je využít při komunikaci do týmu? Management navíc získá způsob, jak získávat zpětnou vazbu od lidí v týmu.

Navrhujeme tedy sladit všechny manažery a zároveň neformální lídry. Obě skupiny mají mezi sebou většinou překryv, ale ne každý manažer je neformálním lídrem a naopak. Pokud se této skupině podaří najít společný jazyk, principy spolupráce, týmové hodnoty, vizi a cestu, po které může jít společně, pak vznikne dobrý základ pro to, aby se týmový duch firmy sjednotil pro společnou věc, namísto toho, aby různé aliance a partičky kolem silných jedinců odsávaly svým hašteřením potřebnou energii. Pokud je tento tým navíc kompetentní a zapálený, má velkou šanci uspět.

 

Více o Frankovi se můžete dozvědět na celodenním workshopu pro personalisty a manažery 31.10. nebo 22.11. v Praze, více zde: https://www.purposefly.com/cs/workshop/

 

 

Dále si přečtěte:

1. Mnoho povolaných, málo vyvolených?

2. Vaši lidé nejsou uhlí

3. Bene-fity versus Cultural-fity

4. Víte, co na vaše zaměstnance funguje?

5. Proč a jak lidé mění práci

 

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.