Autor: Petr Hovorka Myšlenky 18. 1. 2023

Employer Branding 2.0

Začal nový rok. Plný očekávání, jaký bude. Jako vždy. Trh a byznys se vlní zase o něco rychleji. Už jsme si na to ve firmách v posledních letech zvykli.

Někdo se naučil lépe zvládat krizi, někdo digitalizovat procesy, někdo snižovat náklady nebo naopak najímat nové motivované zaměstnance, spolupracovat s lidmi na dálku.  Home office už není sprostým slovem. V části firem se stal standardem, podobným stravenkám. 

Jedna výzva však s firmami zůstává dál. A možná se ještě umocnila. Jak lidi nadchnout pro společnou cestu. Jak zajistit, aby lidi práce bavila a firmy mohly inovovat, růst a vzkvétat? Všemožné “uplácení” zaměstnanců ve formě rozšiřujících se benefitů, luxusních kanceláří, příspěvků na cokoli, se na tom všem škaredě podepsalo. Motivaci a nadšení lidí si za peníze nekoupíme.

Jak z toho ven? Je to pozoruhodně jednoduché, a proto možná pro mnohé firmy tak obtížně dosažitelné. Na začátku stačí přijmout myšlenku, že lidé se nedají motivovat. Lidé se dají pouze kontextovat. Máte to? Pak může začít cesta k vytváření kontextu, který se ve firmách nachází ve strategiích, propojujících lidi, byznys a kultury do jednoho celku.

Taková celostní strategie obsahuje 6 částí: příběh vzniku firmy, důvody, proč existuje, dlouhodobý cíl, pravidla, podle kterých se hraje, jakou jedinečnou hodnotu dodává zákazníkům a jakou zaměstnancům. Poté zbývá zvolit správnou cestu, jak do tohoto kontextu natáhnout všechny zaměstnance. Ve větších firmách, které mají více úrovní řízení, začíná práce v managementu a pokračuje přes střední management ke všem zaměstnancům.

A to je Employer Branding 2.0, budování značky zaměstnavatele, která stojí na pevných základech. Značky, která je o lidech, byznysu a kultuře. Je to cesta, jak udělat firmy úspěšnější díky lidem. Udržitelně a dlouhodobě. Nehledě na to, jestli se trh vlní rychleji nebo pomaleji.

Hodně štěstí v roce 2023.

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.