Autor: Petr Hovorka Tipy 12. 5. 2021

Inspirativní počiny – vol. 26

Nejchladnější duben za poslední 70 let. Inspičiny naštěstí nechřadnou a druhý díl je právě před vámi. Pořád je to stejný. Inspirativních firem je hodně, stačí mít jen oči otevřené. 

Co jsme zachytili tentokrát? Na severu republiky přišli se spravedlivým systémem odměňování, který motivuje především srdcaře. Dokonce se tam i chystáme na exkurzi. Zato na druhém konci republiky zavoněl nejlepší benefit pro zaměstnance. Schválně, hádejte, co to může být. V pražském Seznamu vymysleli elegantní způsob, jak posilovat vztahy s lidmi, kteří jsou na cestě stát se jejich zaměstnanci. A dál? Jedním ze tří pozitivních motivátorů, proč lidé pracují, je hra. Bavit se tím, co v práci dělám. A tak kolegyně Lenka nakreslila úžasné hrací karty na podporu implementace nových firemních hodnot. A další kolegyně Magda našla ve své knihovně poklad, knihu, která shrnuje to nejdůležitější z dalších 50 knih o managementu. Vše uzavíráme tipem na nástroj, který vám pomůže objevit křídla, abyste se mohli vznést nad mraky a získat trochu nadhledu. Užijte si inspiraci naplno.

SPRAVEDLIVÁ ODMĚNA

V roce 2019 udělalo LMC průzkum a zjistilo, proč lidé v České republice z firem nejčastěji odcházejí. Na prvním místě bylo neférové odměňování. Respondenti tím měli na mysli situace, kdy nováčci dostávají vyšší nástupní plat nebo když “vybraní” kolegové dostávají častěji prémie. Možná proto se v libereckém Knorr-Bremse rozhodli zaměřovat se méně na tvrdá výrobní data a více pracovat s motivací zaměstnanců. „Angažovaný člověk má mnohem větší motivaci k práci a vytváří opravdovou přidanou hodnotu,” popisuje personální ředitelka v článku Zaměstnanci Knorr-Bremse si přístupem k práci sami určují výplatu. Výsledkem je nový systém odměn, kdy jsou lidé hodnoceni podle přístupu k práci. Dříve se mzda zaměstnanců ve výrobě skládala ze dvou složek – fixního základu a proměnlivé složky závislé na odvedeném (kvantitativním) výkonu. Nově se k nim však přidala i složka kvalitativní. Paráda, co říkáte?

NEJLEPŠÍ BENEFIT PRO ZAMĚSTNANCE

Tohle není první ani poslední příklad toho, že 4denní pracovní týden může fungovat. Zajímavé na příběhu z Albrechtic u Českého Těšína je, že to lze i v době, kdy firma roste. Čtyři dny pracovat, tři dny odpočívat – to je heslo spolumajitele české pražírny kávy Cafe Eternity Michala Štuska. V článku V pátek nedělám, uveřejněném na Seznam Zprávy, majitel říká: “Druhý stroj už nestačí pokrýt poptávku a v provozu je nejčastěji třetí, který má kapacitu 120 kilogramů kávy za hodinu, tedy dvojnásobek druhého pořízeného stroje a patnáctinásobek prvního. Kromě období začátků podnikání pracovalo Cafe Eternity vždy čtyři dny v týdnu. Dva dny praží a dva ostatní zpracovává objednávky, balí je a expeduje. Pátek mívá volný. Jsem s rodinou, sportuju a snažím se užívat život a i pro zaměstnance to je myslím nejlepší benefit.”

KARIÉRNÍ STRÁNKY PRO NOVÉ ZAMĚSTNANCE

Doba, která uběhne od podání si ruky po podepsání pracovní smlouvy, trvá obvykle týdny a někdy i měsíce. A ztratit nového zaměstnance v tomto období, protože mu před očima přistála ještě jiná pracovní příležitost, si nepřeje asi nikdo. V Seznamu to vyřešili elegantně a smysluplně. Připravili pro lidi v “tranzitním období” kvalitní obsah, aby s nimi udrželi kontakt a začali budovat vztah. Na speciálním webu, se po přihlášení dostanou k obsahu jako: jak probíhá první den, co zařídit předem, mohou se seznámit blíže s firemní kulturou, prohlédnout si kanceláře, prohlédnout si výhody, na které se mohou těšit, projít si paletu možností v oblasti vzdělávání nebo si přečíst tipy, jak v Seznamu uspět. Za sebe přidávám ověřený recept na obsah, který má potenciál budovat vztahy: 3 dávky tipů, inspirace, pomoci, 2 dávky zábavy a pouze 1 dávka informací.

KDO SI HRAJE… UČÍ SE!

Vracíme se k tématu firemních hodnot. Řekněme, že máte stanovené hodnoty, řídící tým (management) se podle nich chová, stejně jako střední management. Čeká vás další fáze jejich implementace – přenos od manažerů, vedoucích týmů, ke všem zaměstnancům ve firmě. O tom, že nejsilnějším a primárním nástrojem jsou 1:1 rozvojové rozhovory, na kterých se v ideálním případě diskutují 1) cíle, 2) hodnoty a 3) osobní rozvoj, už jsme psali mnohokrát. Čím si ale pomoci v každodenní praxi? Co může pomoci k tomu, abychom je neztratili ze zřetele? Hezkou pomůckou mohou být hrací karty. Kolegyně Lenka Čápová měla příležitost takové hrací karty vytvořit – nakreslit. Věříme, že toto může být nástroj, který vám může pomoci s jejich zaváděním, stejně jako s jejich upevňováním. Navíc hravě a lákavou formou. A v kartách je i skrytý pěkný podtext – s takovými kartami hrajeme, děláme náš byznys. 

50 OSOBNOSTÍ MANAGEMENTU NA 100 STRANÁCH

V knihovně, pod malou vrstvou prachu, se nám objevila zajímavá kniha. Kompendium Managementu – 50 knih, které změnily management od Stuarta Crainera. Většina lidí nemá dostatek času ani možnosti přečíst si všechna významná díla ve svém oboru. Proto vznikla publikace, která si klade za cíl poskytnout čtenářům takový přehled vědomostí, které by získali přečtením z pohledu autora padesáti nejvýznamnějších knih, které byly v oboru managementu v průběhu jeho historického vývoje napsány. Každá kapitola je doplněna o komentář Garyho Hamela, který nabízí čtenářsky přitažlivou a profesionálně zručnou interpretaci daného díla a pomáhá tak vytvořit si k danému tématu ucelenější náhled viděný v kontextu, z širší perspektivy. Mezi jinými v knize naleznete kapitoly věnující se osobnostem jako Henry Ford, Peter Senge, Dale Carnegie, Peter Drucker, Philip Kotler aj. Právě jsem v půlce. A můžu říct, že se jednotlivé knihy hezky propojují a zároveň si vybírám, do kterého klasika se ponořím hlouběji.

SPREAD YOUR WINGS AND FLY AWAY

Moje oblíbená písnička od Queen, stejně jako Vrána od skupiny Buty. Nevím, co s těma ptákama mám. No nic, zpátky k tématu. Jestli taky chcete rozvinout svá křídla a letět daleko, může vám v tom pomoci Wingfinder od RedBullu. Není to žádný nový energy drink. Je to online osobnostní diagnostika. Nijak obzvlášť na to netrpím, že bych si vždycky, když uvidím nějakou novou self diagnostiku, tak si ji hned vyplnil. Tahle mě ale zaujala a tak jsem ji věnoval přibližně 40 minut času. Bavily mě otázky, forma i výstupy. A jak už to tak bývá – úplně jsem se v tom viděl (vyšlo mi confident, disciplined, achiever :) Tak neváhejte a podívejte se do zrcadla i vy. Třeba ve vlastních výsledcích najdete body, o které se můžete u sebe opřít a být inspirací pro ostatní.

Pokračování před prázdninami. Snad už bude venku tepleji a uvnitř firem neubude počinů, nad kterými se můžeme společně radovat. Když kolem nějakého půjdete, dejte vědět. Karma je přece zdarma.

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.