Autor: Petr Hovorka Akce 28. 4. 2020

TED talk #12 - Technologie myšlenek

Barry Schwartz ve svém dalším úžasném TED talku s názvem The way we think about work is broken zodpovídá otázku Proč pracujeme, proč každé ráno vstáváme z postele? Jasně, že si potřebujeme všichni vydělat na živobytí. To ale není ten jediný důvod, proč děláme to, co děláme. Barry Schwartz zodpovídá otázku "Proč tak mnoho lidí dělá práci, která není podnětná, zajímavá, smysluplná či dokonce důležitá?"

Barry Schwartz říká: "Může za to technologie." a přitom nemá na mysli technologii v běžném slova smyslu, technologie, jakými mohou být například umělá inteligence, virtuální realita nebo 3D tisk. Má na mysli "technologie myšlenek", obecně akceptovaná paradigmata, kolem kterých lidé budují organizace a své životy. Tyto technologie myšlenek ovlivňují, jak myslíme, o co se snažíme a jak jednáme. Stejně jako Adam Smith svého času ovlivnil svým přesvědčením, že lidé jsou z podstaty líné bytosti, které neudělají nic navíc, pokud za to nedostanou peněžní odměnu, firmy v době průmyslové revoluce.

Podívejte se na talk Barryho Schwartze, dlouhý 8:02 min., který je 4. v pořadí v playlistu 10 talků na téma HR: https://www.ted.com/playlists/328/talks_on_human_resources

Barry Schwartz kromě Adama Smitha zmiňuje také antropologa Clifforda Geertze 1), který říkal, že „Lidské bytosti jsou „nedokončená zvířata“, čímž myslel, že je lidskou vlastností mít povahu, která je v podstatě produktem společnosti, v níž lidé žijí. A lidská povaha je daleko více utvářena než objevována.

Takže je na nás, vážení lídři a personalisté, kteří utváříme organizace, jak svým přístupem a chováním formujeme firmy, ve kterých pracujeme. Vytváříme tím totiž prostředí, které má ohromný vliv na to, jak se v naší firmě budou lidi cítit a s jakým nasazením budou pracovat. Můžeme tomu odborně říkat sociální konstruktivismus nebo si pomoct s příslovím Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Přečtěte si také další článek na téma Proč lidé pracují s názvem Firemní kultura a motivace zaměstnanců, ve kterém se dočtete o závěrech průzkumu, který v 80. letech minulého století uskutečnili profesoři Edward Deci a Richard Ryan z Rochesterské univerzity. Podařilo se jim rozlišit šest hlavních důvodů, proč lidé pracují, jsou jimi: hra, smysl, potenciál, emocionální tlak, ekonomický tlak a setrvačnost.

No a jestli jste neviděli předchozí inspirativní talky Barryho Schwartze, s názvy Our loss of wisdom a The paradox of choice, napravte to.

 

Legenda:

1) Clifforda Geertze rád parafrázuji při definici firemní kultury: „Firemní kultura je síť významů, v nichž a s jejichž pomocí zaměstnanci ve firmách pracují, které od firmy přijímají a které naopak předávají svým kolegům.“

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.