Autor: Petr Hovorka Akce 28. 4. 2020

You are the first, my last, my everything

Když chcete někoho "senzačního" sbalit nebo nabrat do firmy, vystavit se v baru nebo na pracovním portálu nestačí. Nábor je jako randění.

Článek od Andrewa Kinzera (v originálu si přečtěte zde) mi připomněl, jak jsem šel na první rande se svoji milovanou ženou. Po prvním náhodném setkání na večírku, jsem ji pozval "na skleničku" do Potrefené husy na Vinohradské. Kuriózní bylo, že jsme oba náhodou pracovali pro konkurenční společnosti. Myslím, že jsme si oba dali pivo a něco malého k jídlu. Asi po hodině mi má budoucí milá oznámila: "Tak pane Hovorko, jestli pro mě máte nějakou pracovní nabídku, tak jestli o ní mám vůbec přemýšlet, musí to být něco úžasného..!" :-)) Vlastně si ani nepamatuji, jestli mi bylo do smíchu nebo do pláče.

No prostě, když budete lovit, dávejte si pozor. Někdy se i randění může zvrhnout v nábor :-)

Samozřejmě techniku randění těžko použijete, potřebujete-li rychle obsadit desítky pozic.. A pro ty, co nesledovali seriál Ally McBeal, tak vězte, že Barry White byl americký skladatel a zpěvák. Pro jeho styl byl typický "sexy" projev, který by se dal zařadit do soulu.

 

Tak pojďme na to ;-) 

Nikdo nestojí o sobeckého milence ani o sobeckého náboráře. Poučme se tedy od Barryho Whitea. Nažhavte svého kandidáta ještě předtím, než mu učiníte nabídku.

Nábor zaměstnanců je jedinečnou záležitostí, ale ve spoustě věcí se podobá randění. Když hledáte přitažlivého, slibného a talentovaného kandidáta, jste ve stejné situaci, jako když hledáte partnera v přeplněném baru. Je vám totiž jasné, že každého člověka, se kterým si povídáte, okukuje minimálně půltuctu hladových žraloků.  

Váš objev se pravděpodobně před takovou vlnou pozornosti brání tím, že si kolem sebe vybuduje hradby, a dělá to oprávněně. Chcete-li s tímto člověkem navázat vztah, budete muset zbořit tyto hradby a nabídnout mu něco, čím ho v davu zaujmete.

A zde se nabízí otázka: co kdyby měl nábor na starosti Barry White? Jak by se snažil oslovit talentovaného jedince?

Okamžité uspokojení versus výkon

Ve snaze najmout zaměstnance co nejrychleji společnosti obvykle rozešlou tuny mailů, které jdou přímo k věci. Otevřeně popisují pozice, na které by mohl potencionální zaměstnanec nastoupit, a žádají o odpověď. To se ale ani trochu nepodobá Barrymu Whiteovi.

Možná že přímočarostí se dá dosáhnout okamžitých výsledků, ale podobá se to spíše drzému chlápkovi, který se snaží sbalit dívku tím, že jí složí kompliment a pak ji rovnou řekne, že by s ní rád strávil noc. 

Všichni někoho takového známe. Takový člověk nemá čas pracovat na vztahu, a přestože to možná některým ženám nevadí, můžeme vám zaručit, že Barry White by ho převálcoval daleko rafinovanější taktikou a možná i s menší pomocí svého hlasu.

Pokud se budeme dívat na nábor jako na randění, zeptejme se sami sebe: „Jak bychom se mohli stát přitažlivějšími pro kandidáty?“ Jak bychom se mohli dostat za ony hradby, kterými se lidé automaticky obrní, když dostanou náborový email? Na tuhle otázku se dá odpovědět jen tak, že se vrátíme o krok zpět a zamyslíte se nad tím, jak by na to šel Barry…

Barryho první krok: Mrkněte na svůj objev

Možná by na svůj objev stojící na druhé straně pokoje rozverně mrknul, usmál se a objednal ji pití. V náboru by se tomu mohlo podobat to, kdybyste si oblíbili, přeposlali nebo odpověděli na zprávu kandidáta nebo okomentovali jeho blog. Prostě kdybyste udělali něco, čím byste navázali osobní spojení.

Buďte smělí! Buďte pozorní! A hlavně buďte jedineční! Vložte do toho trochu kreativity. Zamyslete se nad tím. Talent, kterého hledáte, určitě pozná ten rozdíl. A hlavně si nedělejte starosti, protože i kdyby tento kandidát nereagoval na váš první krok, teď alespoň ví, že jste si udělali čas na to, abyste si ho všimli jako člověka, a oslovili ho jako první. Získáváte tak body.

Barryho druhý krok: Pozdravte, nabídněte pomoc, neprodávejte se

Pan White by vám řekl, abyste si nedělali starosti, pokud se vám nepodaří hned uzavřít smlouvu. Řekl by vám, abyste toho člověka nejdříve oslovili, pozdravili jej a představili se. Zkrátka abyste udělali ten správný, příjemný, přátelský první dojem. Nesnažte se ho ulovit hned. Pokuste se raději navázat spojení.

Mají rádi turistiku? Frisbee golf? Radiohead? Běhají maraton? Skládají ve volném čase hudbu? Díky Twitteru, blogům, Facebooku, Meetupu a dalším sociálním sítím máme o zájmech lidí nepřeberné množství informací. Stačí si udělat malý průzkum a zjistit si, kolem čeho byste mohli rozvinout konverzaci.

Oslovte ho milým vzkazem, ve kterém se představíte a zmíníte se o něčem, o co víte, že se dotyčný zajímá. Nabídněte mu, že byste si s ním o tom rádi popovídali. Nebojte se nabídnout pomoc, ale nezmiňujte nic konkrétního. Jste tu prostě od toho, abyste byli skvělí stejně jako Barry White.

Barryho třetí krok: Učiňte nabídku

Poté, co Barry na svůj objev mrknul, přišel k ní a promluvil si o jejích zájmech, položil tak základy vztahu, protože se opravdu snažil pochopit, na co zabere.  

Rozumný člověk by čekal, že skvělou nabídku můžete udělat někomu jen poté, co mu skutečně nasloucháte. Teprve potom by mohl mít Barry pocit, že své dívce může nabídnout něco, co ji opravdu zajímá.

Barry by se určitě neprodával. Spíše by se zmínil o dané pozici jen jako o takovém nápadu, o kterém by mohl vyhlídnutý kandidát popřemýšlet. Zároveň by se nabídl, že by ho mohl představit tomu pravému člověku ve společnosti, kdyby chtěl. Ujistil by ho, že pro něj tuto laskavost milerád udělá. Možná by mu řekl, že si díky této pozici vzpomněl zrovna na něj. Je vždy milé, když si na vás někdo vzpomene, ne?

Kandidáti jsou taky jen lidé

Vaši potencionální zaměstnanci mají také city a zájmy a všichni víme, že nejraději se bavíme o věcech, které nás skutečně zajímají. Mezi naše oblíbence obvykle patří ti, se kterými vedeme ty nejlepší konverzace. Staňte se jedním z jejich oblíbenců. Jejich kladné city vůči vám se jistě rozšíří i na vaši společnost.

Pokaždé, když jednáte s potencionálními kandidáty, zkuste v sobě objevit Barryho. Buďte příjemní. Poznejte je. Zbořte ony hradby tím, že s nimi navážete osobní kontakt.  Jakmile se vám podaří navázat s nimi spojení na lidské úrovni, můžete učinit nabídku, která bude působit přirozeně.

Pak budete v pozici, kdy budete moci svému talentovanému kandidátovi poskytnout zaměstnání, na které nikdy nezapomene.

Dále si přečtěte:

5 chyb v náboru, které mohou zničit vaši firemní kulturu

Budujete firmu od základu? Chytrý nábor je mise číslo 1

6 tipů na atraktivnější náborovou komunikaci - 1.díl nechte lidi nahlédnout dovnitř

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.