Autor: Akce 28. 4. 2020

Práce nebo život? Obojí!

Proč jste v práci opět nezvládli vše, co jste chtěli?

Mám na vás dvě otázky: když jdete do kanceláře pracovat, zvládnete vždy tolik práce, kolik jste za těch dlouhých osm hodin zvládnout chtěli? A když ne, kam jdete, abyste to zvládli? Do kavárny, do knihovny, nebo pracujete v brzkých ranních hodinách před úsvitem či po cestě do práce ve vlaku?

Jason Fried, spoluzakladatel firmy 37signals a autor knihy Restart, odpovídá takto: práce je jako spánek. Má určité fáze, kterými se musí projít, abychom se dostali do hlubokého spánku, respektive do hluboké pracovní koncentrace. Pokud nás někdo vyruší, musíme začít opět od začátku.

V kanceláři nás pořád někdo či něco vyrušuje – kolegové, šéfové, telefony... Manažeři věří, že na nás má negativní vliv přístup ke stránkám jako je Facebook, Twitter, YouTube apod., a proto jsou v některých firmách dokonce zablokované. Ale neuvědomují si, že jsou často kamenem úrazu manažeři sami.

Přístup k internetu, televize či mobil nás vyrušují dobrovolně, tedy v době, kdy my sami chceme. Kdykoliv je totiž můžeme vypnout. Příčinu nedobrovolného vyrušování nazývá Jason Fried stejně jako čokoládovou sladkost „M&M’s“ – managers and meetings. Čemu se v práci nevyhneme a jejich interakci s námi nijak nevypneme, jsou naši nadřízení a jimi svolané tzv. toxické porady. Pravidelná firemní jednání se konají naschvál zrovna, když jsme do práce hluboce zabraní, netrvají jen tu vyhrazenou hodinu, řeší se na nich nedůležité věci, které se většinou netýkají všech přítomných, a vedou jen k dalším poradám.

A jaké je tedy řešení?

  1. Bobřík mlčení – jeden den v týdnu zakažte ve firmě mluvení a věnujte svým zaměstnancům chvilku klidu a koncentrace.
  2. Pasivní komunikace – nerušte své kolegy v nevhodnou chvíli osobní komunikací. Pošlete jim zprávu, a až budou mít čas, odpoví vám.
  3. Jednoduše zrušte porady.

Co je moudrost podle Semlera

V průběhu vývoje lidstva jsme dosáhli neuvěřitelných objevů a technologických vynálezů, ale nejsme o nic moudřejší.

Ricardo Semler, autor knih Podivín či Sedmidenní víkend a CEO společnosti Semco Partners proslavenou svou korporátní demokratickou reformou, s misionářským posláním šíří moudrost nazvanou „poslední dny života“. Jinými slovy klade otázku „Jak byste naložili se svým časem, kdyby vám zbývalo posledních pár měsíců života?“

„V dobách, kdy máme spoustu peněz, máme velmi málo času, a když ho konečně máme, nemáme ani peníze, ani zdraví.“

Ricardo Semler nabídl svým zaměstnancům možnost odkoupit si část svého pracovního času zpět a sám si vyhradil pondělky a čtvrtky pro to, co měl na svém, nyní již odškrtaném, seznamu přání. Nečekejte na odchod do důchodu, kdy už nebudete mít sílu či pevné zdraví, udělejte to hned!

„Všichni jsme se naučili v neděli večer posílat maily a pracovat z domova, ale velmi málo z nás se naučilo jít s přáteli do kina v pondělí odpoledne. Pokud hledáme moudrost, musíme se naučit i toto.“

Zeptejte se PROČ třikrát za sebou a dostanete pravou odpověď na otázku proč děláte právě teď to, co děláte. Seberte odvahu a nechte toho, co vás netěší a neposouvá kupředu, život je přece jen příliš krátký a nenahraditelný. A neohlížejte se zpět, nevažte sebe ani své potomky ke svým činům slovy „jednoho dne bude všechno tohle tvé“. Ricardo je velice radikální, dokonce spálil všechny své knihy a články a osvobodil tím sebe a svou rodinu od svých úspěchů. Má před sebou nepopsaný list na každý den, který věnuje tomu, co vždy chtěl dělat a „neměl čas“, a daří se mu vytvářet jen nové a nové úspěchy.

Jak nakládáte se svým pracovním i osobním časem vy? A co vaši zaměstnanci?

Dále si přečtěte:

  1. Jak můžete zlepšit firemní kulturu?
  2. Víte, co na vaše zaměstnance funguje?
  3. Inspirativní počiny – vol. 1
  4. Jak udělat z náboru skvělý zážitek? Máme recept od firmy IReSoft
  5. Co vás pekaři naučí v roce 2017?

NEJLEPŠÍ ČLÁNKY DO E-MAILU

Je to jednoduché, zaregistrujte se a dostávejte výběr těch nejlepších článků každý měsíc do svého emailu.

Chci newsletter

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána.

Pojďme se potkat

Napište nám nebo rovnou zavolejte.

* Pro úspěšné odeslání formuláře je potřeba vyplnit všechna pole označená hvězdičkou.